(Tje)Dan sigurnijeg interneta

Naša škola se i ove godine prijavila i uključila u obilježavanje Dana sigurnijeg interneta, kojeg svake veljače organizira udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije, a obilježava se svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca s ciljem promicanja sigurnije i odgovornije uporabe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebno među djecom i mladima. Ove godine su bile organizirane brojne zanimljive aktivnosti za učenike i učitelje…

CARNET-ov odjel za Nacionalni CERT, u suradnji s Udrugom Suradnici u učenju i drugim partnerima, organizirali su cjelodnevnu online konferenciju za učenike i učitelje u cilju stvaranja boljeg interneta za djecu i mlade. Također, bila je organizirana i interaktivna igra "Potraga za boljim i sigurnijim internetom", u obliku kviza s 20 pitanja, u kojoj su učenici i učitelji tražili i kritički procjenjivali informacije na internetu, rješavali mozgalice i zagonetke, razotkrivali lažne vijesti i otkrivali tajne šifre, a najboljih 10-ak sudionika će biti nagrađeni prigodnim poklonima.

U utorak, 9. veljače, s početkom u 11 sati održan je ZOOM webinar za djecu i mlade pod nazivom „Gdje si ti u digitalnoj džungli?“, u kojem su poznati YouTuberi govorili o svom iskustvu na internetu i odgovarali na pitanja, a u 13 sati webinar za stručnjake naziva „Jačanje kapaciteta stručnjaka za rad u digitalnom okruženju“. ONLINE KVIZ o sigurnosti na internetu bio je dostupan za djecu i mlade putem mobilne aplikacije od 9 do 19 sati, a slučajnim odabirom između natjecatelja koji su riješili kviz s 80% ili više točnih odgovora dodjeljuju se vrijedne nagrade.

"Budi internet genijalac" poučava djecu osnovama sigurnosti kako bi mogli pouzdano istraživati svijet interneta, a učenici nižih razreda učili su o sigurnosti na internetu igrajući Interland – avanturističku igricu koja stavlja ključne lekcije digitalne sigurnosti u praksu te igru "Dabrica Darka otkriva digitalni svijet", s obrazovno-odgojnim ishodima po nivoima u kojima tijekom igre učenici dobivaju poticajne poruke i povratne informacije, a uspješnim završetkom nivoa učenici osvajaju značku, a za sva tri riješena nivoa dobivaju i diplomu.

Obilježavanje Dana sigurnijeg interneta u školi je organizirala učiteljica mentorica informatike Dona Prović, mag. ing. comp., a učenici su se vrlo rado odazvali brojnim aktivnostima... Uz navedeno, učenici su pogledali više zanimljivih edukativnih videozapisa, raspravljali o sigurnosti na internetu i elektroničkom nasilju i izrađivali praktične radove. Učenicima 5-.ih razreda podijeljene su brošure HAKOM-a "Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih telefona" te kviz o sigurnosti na internetu, koji su rješavali zajedno s roditeljima te potom uručili diplomu roditeljima koji brinu i sigurnosti djece na internetu.

Učenike nižih razreda najviše su oduševile edukativne igrice Dabrica Darka otkriva digitalni svijet i Budi internet genijalac - Interland i jedva su čekali kod kuće nastaviti igranje i učenje uz igru. Sve u svemu, ovo je bilo jedno jako zanimljivo i edukativno druženje koje svi s nestrpljenjem očekuju i iduće godine… ponovno u lovu na nova i korisna znanja, kao i moguće nagrade!

objavio: Administrator   datum: 15. 2. 2021.