« Ožujak 2024 »

KIKI – međunarodni festival dječjeg filma

Naši učenici prisustvovali su na Međunarodnom festivalu dječjeg filma - KIKI, kojeg su povodom Dječjeg tjedna (tradicionalne godišnje akcije posvećene djeci, a održava se u listopadu i traje 7 dana) organizirali Društvo „Naša djeca“ Zabok i Građanska organizacija za kulturu - GOKUL.

Ove godine je Festival održan u hibridnom formatu pa su filmovi bili dostupni i online za područje cijele Hrvatske. Cilj KIKI festivala je razvoj kulture gledanja filmova u ranoj dječjoj dobi i podizanje vizualne pismenosti djece, s posebnim naglaskom na edukativne filmove koji djecu potiču na razmišljanje te koji razvijaju osjećaj jednakosti u društvu.

KIKI festival namijenjen je djeci predškolske, osnovnoškolske i srednjoškolske dobi, a donosi obilje žanrovski raznovrsnih filmova nagrađivanih na mnogobrojnim filmskim festivalima. Program je prema uzrastu publike podijeljen na filmove za predškolsku dob (4 – 6 godina) i školsku dob (7 – 16 godina).

Kako bi se potakao razvoj aktivne filmske publike, s djecom se nakon projekcija organiziraju vođeni razgovori s filmskim edukatorima, a te su analize bile dostupne i u online verziji festivala. Specifičnost KIKI festivala je i u tome što o najboljem filmu odlučuje dječji žiri.

Nastavnica informatike Dona Prović organizatorima je poslala upit za sudjelovanje na Festivalu te je dobila potrebne linkove za online prikaz filmova. Tijekom prošlog tjedna učenici su na jednom satu informatike gledali edukativne filmove, a nakon filmova bi pogledali analizu profesionalnog filmskog kritičara te bi i sami pričali o svojim dojmovima.

Učenicima se svidjelo sudjelovanje na Međnarodnom festivalu dječjeg filma, a najviše su ih se dojmili filmovi:

• Matilda i rezervna glava (animacija iz Litve o djevojčici koja želi biti najpametnija na svijetu),
  • Bašmebriga (kanadski animirani film u kojem se proučava naša veza s prirodom u doba društvenih mreža, ekrana i selfija),
  • Crnilo (nizozemski animirani film o hobotnici koja je manijak urednosti i čišćenja, a izvorno je nastao za kino kao streoskopski 3D-film),
  • London i njezin dom (animirano-dokumentarni film o djevojčici iz SAD-a čija je obitelj izgubila stan u požaru),
  • Ulančavanje 2 (kratki talijanski film snimljen tijekom potpunog zatvaranja Italije u ožujku 2020., a daje specifičnu viziju pandemije) itd.

Na ovaj način učenici su jačali vizualnu pismenost i razvoj kulture gledanja filmova kroz filmove koji ih potiču na razmišljanje, a nakon odgledanih filmova svi su iskazali želju da i ubuduće sudjeluju na ovakvim edukativnim projektima. yeslaugh

objavio: Administrator   datum: 12. 10. 2021.