Mobilnost u Hrvatskoj – C3 – REUSE! Clustering „Transformers“

Naših pet dana! laugh

Naših pet dana

Ponedjeljak, 18. 10.

Doček, govor dobrodošlice, uzbuđenje i radost prvog susreta projektnih timova.

Predstavljanje grupa iz Litve, Grčke, Rumunjske 1, Rumunjske 2, Hrvatske i Turske koja se u sve aktivnosti uključivala virtualno

„Plastic disaster“ (Plastična katastrofa) - dokumentarni film u Domu kulture, debata i Kahoot kviz uz vodstvo nastavnice Maje Šakić.

Na radionici Keyboard jewelry and magnets -  Magneti i nakit od starih tipkovnica došli smo do zanimljivih rješenja i izradili korisne predmete. Gostujemo u Pločama – razgledavanje grada, naši učenici u ulozi vodiča.

Utorak, 19. 10.

Radionica Izrada papira od papirnog otpada s nastavnicom Žanom Govorko

Sudionici su prvo asistirali, a zatim i sami izradili različite varijante papir i pripremili ga za sušenje.

Radionica Estetika glagoljice – izrada straničnika s nastavnicama Marijom Čupić Sentom i Adrianom Kostanić Burić.

Stare partnere upoznali smo s našim tradicijskim pismom glagoljicom. Koristili smo ga kao ukras na straničnicima izrađenima od recikliranog papira. Još jednom glagoljica potvrđuje svoju estetsku snagu, a ispisane poruke promiču ideje projekta. Bravo za sve!

Radionica A što s otpisanom knjigom? s lutkaricom Boženom Delaš

Bio je potreban mali poticaj i otpisane knjige transformirale su se u neviđeno. Ono što smo skloni tako lako odbaciti poslužilo nam je kao sredstvo kreiranja novog. Zaista – što sve možeš s knjigom?!

Susret s gradonačelnikom Mišom Krstičevićen i obilazak Zavičajne zbirke

Šetnja Gradac - Brist

Upoznali smo ljepotu malih turističkih mjesta šetnjom uz more, obojano zalaskom, pričom o lignjarima u suton, kušanjem domaćih proizvoda.

Srijeda, 20. 10.

Baćinska jezera – vožnja tradicionalnom lađom, kratko predavanje o pijavici – ugroženoj vrsti, međunarodno nadmetanje u povlačenju konopa i skakanju u vrećama.

Izlet na Trovro – rogotinski stol i nošnja, ugodan razgovor s domaćinima, uspon do zavičajnog vidikovc, vjetroorgulje – bura, jugo, maestral - svirala prirode.

Primjer dobre prakse – Zlarin, otok bez plastike

Naš učenički tim pod vodstvom nastavnice Božane Radaljac predstavio je rezultate istraživanja količine otpada koje proizvede hotel za vrijeme ljetne sezone. Pogledali smo kratki video naših učenika kao uvod u  dokumentarni film Odmori se od plastike.  Razgovorali smo s direktoricom Turističke zajednice otoka Zlarina Katarinom Gregov.

Ušće rijeke Neretve – radionica i izložba „Trash for art“

Kao prava ekipa, zasukali smo rukave, navukli rukavice i pokupili smeće  s kominskog dijela ušća. Od prikupljenog smeća svaka je grupa izradila skulpturu kojom šalje ekološku poruku. Izložene su i skulpture koje su izradili učenici naše škole i domaće partnerske škole Opuzen sa svojim nastavnicama Marijom Čupić Sentom  i Nediljkom Penović.

Obilazak Prirodoslovnog muzeja u Metkoviću

Naši su se gosti upoznali životinjsko bogatstvo našeg kraja, posebnu pozornost posvetili smo ugroženim vrstama jer je jedna od ključnih ugroza životinjskog svijeta neodgovorno upravljanje otpadom.

Interkulturalna večer – domaćini kuhaju gostima, osvrti koordinatora, zajedno stvaramo nove vrijednosti, širimo toleranciju prema različitostima, bogatiji smo jer smo se upoznali.

Petak, 22. 10.

Reciklažno dvorište – uz stručno vodstvo upoznalii smo se s načinom rada reciklažnog dvorišta i sortirnice. Prepoznajemo otpad koji se reciklira, razlikujemo 7 vrsta plastike, znamo što je azbest i zašto je opasan, gdje skladištimo jestiva, a gdje motorna ulja, koju ambalažu trebamo izbjegavati kad kupujemo kako bismo smanjili količinu otpada…

Samo 4% otpada u Hrvatskoj se reciklira!

Radionica Napušteni grad

Izrađivali smo scenografiju i lutke od kartonskih kutija, smišljali scenarije, odabrali glazbu i rasvjetu i izveli 6 kratkih predstava o svemu što smo naučili u pet dana naših projektnih aktivnosti.

Rezultati radionice Napušteni grad podigli su svijest svih sudionika pružajući sliku napretka u razvijanju potrebe da se djeluje i da se djelovanje širi krugovima zajedništva.

Svi smo dio rješenja, a ne zagađenja!

objavio: Administrator   datum: 27. 10. 2021.