« Ožujak 2024 »

Europski mjesec kibernetičke sigurnosti 2021.

European Cybersecurity month (ECSM) je godišnja kampanja kojom Europska unija među građanima promiče kibernetičku sigurnost i pruža sigurnosne informacije kroz podizanje svijesti i razmjenu dobre prakse. Održava se tijekom listopada diljem Europe kroz stotine aktivnosti s ciljem promicanja digitalne sigurnosti i stjecanja vještina potrebnih za zaštitu od kibernetičkih prijetnji.

Geslo ovogodišnje kampanje je „Razmislite prije nego što kliknete“ (#ThinkB4UClick), a bavi se dvjema temama „Kibersigurnost kod kuće“ (pruža savjete kako sigurno komunicirati, raditi, učiti ili kupovati na internetu) i „Prva pomoć“ (potaknuti na svjesnosnost o najčešćim kiberprijetnjama i dati davjete što učiniti ako postanu žrtvom prijevare).

CARNET-ov Nacionalni CERT provodi niz aktivnost s ciljem osvještavanja o važnosti kibernetičke sigurnosti, a ove godine je fokus stavljen na teme poput kibernetičke higijene, internetskog bontona, prve pomoći za žrtve računalno-sigurnosnog incidenta, siguran rad i učenje od kuće. Nastavlja se i CERT-ova kampanja Veliki hrvatski naivci koja upozorava na opasnosti neopreznog korištenja interneta.

Učenici viših razreda naše škole su tijekom prošlog tjedna na satu informatike gledali priče naivaca (ljudi koji su zbog svoje naivnosti postali žrtve internetskih prevara), naučili kako generirati jaku lozinku, kako održavati kibernetičku higijenu te su na zabavan način provjerili svoje znanje iz područja kibernetičke sigurnost, a predavanja i radionice za učenike vodila je učiteljica mentorica informatike Dona Prović, mag. ing. comp.

Gledali su videozapise o digitalnim vještinama, internetskim prevarama, vishingu, smishingu; slušali savjete kako surfati sigurnije na društvenim mrežama, a mogli su saznati i nešto više o phishingu (čini 42% ukupnog broja incidenata na internetu)... i tako obilježili Europski mjesec kibernetičke sigurnosti.

objavio: Administrator   datum: 4. 11. 2021.