(Tje)Dan sigurnijeg interneta 2020.

Autor: Administrator , 17. 2. 2020.

Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine na drugi dan drugog tjedna drugog mjeseca, a ove godine se održavao 11. veljače. Mi smo Dan sigurnijeg interneta obilježili kao (Tje)Dan sigurnijeg interneta kako bi što više učenika moglo sudjelovati u planiranim događajima i aktivnostima.

Svake veljače udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije organizira Dan sigurnijeg interneta s ciljem promicanja sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je „Zajedno za bolji Internet.“ I učenici su sami doprinijeli obilježavanju ovog Dana izradom prigodnih plakata i prezentacija.

Učiteljica mentorica informatike Dona Prović učenicima je održala prezentaciju o Danu sigurnijeg interneta, dobrim i lošim stranama interneta, opasnostima i kako se od njih zaštititi zaštititi, pravilima ponašanja, savjetima za sigurnu uporabu… Nakon predavanja rješavali su kviz znanja, pogledali par poučnih videouradaka i saznali kome se mogu obratiti u slučaju nasilja na internetu, kako prijaviti nezakonit sadržaj te gdje mogu više saznati o sigurnijem korištenju interneta.

Dio učenika sudjelovao je u radionici u kojoj su u skupinama raspravljali o odgovornom ponašanju u digitalnom svijetu analizirajući profile, njihove objave i odgovornosti, a od svih aktivnosti učenicima se najviše svidjelo igrati CSI društvenu igru, koja je nalik na "Čovječe ne ljuti se", u kojoj su stajanjem na određena polja trebali odgovarati na pitanja o internetu, davati drugima korisne savjete ili crtati zadanu sliku u vremenskom roku.

Učenici su sudjelovali i u nagradnom online kvizu za koji se mogla preuzeti mobilna aplikacija na stranici www.dansigurnijeginterneta.org, a nagrade su se dodjeljivale slučajnim odabirom između onih natjecatelja koji su kviz riješili s 80% ili više točnih odgovora. Na istoj stranici, kao i na stranici www.csi.hr, možete pronaći upute i informacije o dobitnicima nagrada.