Festival prava djece

Autor: Administrator , 8. 12. 2020.

Ovogodišnji Festival prava djece održan je u novom izdanju „Mali festival za velike teme“, putem različitih ekrana, zbog izvanrednih epidemioloških mjera. U njemu je sudjelovalo više od 30 000 djece i mladih iz cijele Hrvatske, a uključila se i naša škola.

Festival prava djece organizira Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti „Alternator“, podržavaju ga unicef, HRT, Agencija za elektroničke medije, Ministarstvo kulture RH, Hrvatski audiovizualni centar i Grad Zagreb, a jedini je inkluzivni filmski festival u regiji kojeg mogu pratiti i djeca s oštećenjima sluha i vida. Festivalom se želi skrenuti pozornost na prava djece i mladih koristeći alate filmske umjetnosti i brojne mogućnosti koje nam osiguravaju kreativnost i stvaralaštvo, a tema ovogodišnjeg festivala bila je Mentalno zdravlje djece i mladih.

Učiteljica mentorica informatike Dona Prović i mentorica psihologinja Nataša Palac uključile su učenike 5. i 6. razreda u ovaj projekt. U prvom dijelu programa „Dobre vibracije“ učenici su gledali zabavne obiteljske filmove, koji su se ove godine prvi put prikazivali putem televizijskih ekrana na HRT-u (s audiodeskripcijama za slijepe i slabovidne te titlovima za gluhe i nagluhe gledatelje), a u školi smo pričali o viđenom, dijelili zapažanja i razmišljanja…

Tijekom drugog programa „Školski objektiv“, učenici filmskih klubova i grupa sudjelovali su u stvaranju filmova u kojima su zastupljene teme bliske i važne njihovu uzrastu. Filmovi su birani iz programa Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece, a filmove je selektirala Maja Flego (savjetnica pravobraniteljice za djecu).

Učenici su gledali kratke filmove vezane uz pandemiju, opasnosti na internetu, prihvaćenost u društvu, mirnom rješavanju sukoba itd., a potom su sudjelovali u raspravi i radionicama, gdje su izrazili svoje mišljenje i iskustva... Svi učenici su vrlo rado sudjelovali u aktivnostima i raspravi.