Solarna eklipsa!

Autor: Administrator , 14. 12. 2020.

U sklopu projekta Smart Waste Management for Smarter Claster Schools učenici sedmih razreda uz vodstvo učiteljice biologije Žane Govorko, održali su zanimljiv i nadasve poučan sat pobliže se upoznali s pojmom Pomrčina Sunca ili Solarna eklipsa.

Naime, upravo danas događa se pomrčina Sunca - druga ove godine. U jednoj godini dogode se barem dvije pomrčine Sunca. Pomrčina nastaje kada Mjesec dođe između Zemlje i Sunca, djelomično ili potpuno zakloni Sunce i stvori sjenu na Zemlji.

Nažalost ni ova pomrčina nije vidljiva iz naših krajeva, ali uz pomoć videa i prezentacije koju su izradili učenici 7. c razreda Roko Bebić i Frane Sokol, uspjeli su nam približiti ovaj fenomen.

Nakon razgovora, učenici 7. a razreda izradili su plakat na spomenutu temu.

Posljednja potpuna pomrčina Sunca u Hrvatskoj bila je 1961., a sljedeća će se dogoditi 2081. godine.