Projektna mobilnost kojom smo pomaknuli granice učenja

Naziv Erasmus+ projekta "Beyond the limits with learning" (Učenjem pomičemo granice) najbolje dočarava atmosferu C4 mobilnosti u našem gradu i školi. Mjesecima smo se pripremali za "naš tjedan" kojim smo htjeli pokazati svu ljepotu i raznolikost kulturnih i prirodnih znamenitosti neretvanskoga kraja i Dalmacije. Poseban trud uložili smo u osmišljavanje zanimljivih i edukativnih radionica usklađenih s projektnim prijedlogom.  Od 17. do 20. svibnja  ugostili smo 29 sudionika iz Slovačke, Poljske, Turske i Sjeverne Makedonije.

Tema mobilnosti bila je "Learning from everyone" pa su aktivnosti uključivale suradnju s brojnim udrugama i ustanovama. Radionicama smo nastojali pokazati da je učenje kontinuirani i cjeloživotni proces te da različite životne situacije i susreti nude mogućnost učenja i napredovanja. Drugi važan cilj ovoga susreta bio je produbiti osjećaje poštovanja i tolerancije prema svakom čovjeku, uključujući i one najugroženije. Nastojali smo razviti svijest o potrebi stvaranja pozitivnog i poticajnog okruženja u kojem će i učenje biti učinkovitije i uspješnije.

Programom dobrodošlice pokazali smo širinu i raznolikost sadržaja i aktivnosti koje naša škola nudi, prezentirali smo rezultate dosad provedenih projektnih aktivnosti, ali se i zabavili uz Bingo igru. Predmetne učiteljice Monika i Adriana s učenicima su pripremile zanimljivo i interaktivno predstavljanje obilježja partnerskih zemalja.

Gosti su bili oduševljeni srdačnim i raznolikim programom dočeka. Nakon priredbe, učiteljica Dona i knjižničar Mario proveli su radionicu "Escape room" kojom su učenici, na dinamičan način i potaknuti natjecateljskim duhom, istraživali i upoznavali našu školu.

Slijedio je obilazak grada uz učenike vodiče koje je pripremila učiteljica Maja. Između obilazaka gosti su imali priliku kušati tradicionalne specijalitete našega kraja, od pršuta, hobotnice i rižota do neretvanskog brudeta. Za gastronomski doživljaj možemo zahvaliti Restoranu Fulin i Udruzi branitelja grada Ploča. U popodnevnim satima slijedilo je uživanje na Baćinskim jezerima uz vožnju lađama.

Sljedeći dan počeo je aktivnostima na ušću rijeke Neretve - izradom umne mape u pijesku. Aktivnost je provela učiteljica Marija te su rezultati zabilježeni dronom, na oduševljenje svih sudionika. Učenje i druženje nastavljeno je u Arheološkom muzeju Narona gdje smo sudjelovali u aktivnostima obilježavanja Međunarodnog dana muzeja. Nakon ručka organiziran je posjet Splitu, gospodarskom i kulturnom središtu Dalmacije. Uz stručno vodstvo obišli su UNESCO-om zaštićenu Dioklecijanovu palaču i uživali u neizostavnoj kavi i sladoledu na splitskoj rivi.

Cijeli četvrtak bio je rezerviran za kreativne aktivnosti u školi i oko škole. Dan smo započeli  opuštanjem uz radionicu "Terapija glazbom" koju su osmislile profesorica Irida Oršulić i gđa Irena Magnuskova.

Nakon glazbene uvertire slijedila je edukativna radionica "Prva pomoć" organizirana u suradnji s pločanskim Crvenim križem. Rad je nastavljen izradom personaliziranog dalmatinskog suvenira koji je osmislila i provela gđa Matea Grgurinović. Uz kreativne svijećnjake i ukrasne kutije koje su sami izradili, sudionici su dobili i gotove suvenire te od srca zahvaljujemo gđi Grgurinović na velikodušnosti.

Nakon ručka, učenike i učitelje animirala je gđa Božena Delaš dinamičnom dramskom radionicom.

U popodnevnim satima osmišljen je kulturni program u Domu kulture i prijem kod gradonačelnika. Predstavljena je UNESCO-om zaštićena klapska pjesma uz izvedbu Klape Viole Drvenik koja je oduševila sve prisutne. Posebno su dirnuti bili partneri iz Makedonije kada je klapa zapjevala makedonsku tradicionalnu pjesmu "Jovano, Jovanke". Gradonačelnik Ploča gosp. Mišo Krstičević pozdravio je sve okupljene istaknuvši obilježja i značaj ovoga kraja.

Zadnji radni dan bio je predviđen za posjet Dubrovniku, središtu Dubrovačko-neretvanske županije. Uz stručno vodstvo partneri su obišli gradsku jezgru, posjetili Knežev dvor i Akvarij gdje su imali priliku upoznati raznoliki biljni i životinjski svijet Jadranskog mora. Na povratku su posjetili Ston i stonsku solanu.

Navečer je organizirana završna večera na kojoj je provedena evaluacija mobilnosti te je započelo planiranje posljednje mobilnosti u Poljsku. Zabava je začinjena pjesmom uz karaoke. Sve emocije nakupljane tijekom cijelog tjedna iskazane su u trenutcima rastanka na kraju susreta. Suze su govorile više od riječi. Nemoguće je riječima iskazati bliskost i prijateljstvo koje se razvilo između učenika, ali i učitelja. Ono će se zasigurno nastaviti i u budućnosti, uz pomoć moderne tehnologije.

Mnogo je ljudi sudjelovalo o organizaciji ove mobilnosti. Veliku zahvalnost izražavamo svim učiteljima (članovima tima) i učenicima koji su se predano pripremali za ovo domaćinstvo, udrugama i ustanovama s kojima smo surađivali, ali i našim spremačicama koje su nesebično doprinijele pripremom kolača. Partneri se vrlo iskreno iskazali oduševljenje cjelokupnim programom te se možemo ponositi uspješnom realizacijom svega planiranog.

objavio: Administrator   datum: 3. 6. 2022.

Projektna mobilnost kojom smo pomaknuli granice učenja

objavio: Administrator   datum: 3. 6. 2022.