Rječnik
Prikaži sve izraze koji započinju slovom:
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 70 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Potraži izraz:

Izraz Opis
Icon

Sličica, simbol na zaslonu računala koji omogućuje slikovno komuniciranje između korisnika i uređaja.

Image map

Slika s klikovnim područjima ili mogućnost korištenja više hiperlinkova s jedne slikovne datoteke. Na primjer, slika bi mogla biti neka država, podijeljena u nekoliko područja, od kojih bi svako od njih daljnjim klikanjem hiperlinkom bilo dovedeno do istog, ali uvećanog određenog područja.

Skup svih međusobno povezanih mreža na svijetu, često samo pod nazivom “net”.

Intranet

Privatna područna mreža, koja osim funkcija Interneta sadrži i privatni web poslužitelj (web server) i poseban sigurnosni sustav (firewall). Koncepcija računalnog umrežavanja temelji se na Internet standardima, uz visok stupanj računalne sigurnosti.

(Internet Protocol) glavni protokol koji se koristi na Internetu.

IP Address

IP adresa: jedinstven četverobrojčani kod dodijeljen svakoj domeni na Internetu. Svaka domena ima svoju IP adresu i ime kako bi se stranica lakše upamtila.

IRC

(Internet Relay Chat) rasprostranjen program za razgovor u realnom vremenu, koji omogućuje korisnicima komuniciranje s drugim ljudima širom svijeta.

ISDN

(Integrated Services Digital Network) Digitalna mreža s integriranim uslugama koja omogućuje protok podataka. Dozvoljava istovremen prijenos glasa, datoteka i video informacija.

ISP

(Internet Service Provider) Tvrtka ili organizacija, kao na primjer TCom, Optima, namijenjena omogućavanju pristupa Internetu pravnih ili fizičkih osoba, najčešće uz naplatu.