Dan ružičastih majica

Autor: Administrator , 26. 2. 2020.

Dan ružičastih majica (Dan borbe protiv vršnjačkog nasilja) obilježava se posljednje srijede u veljači od 2007. godine, kada je dječak u Kanadi bio izložen vršnjačkom nasilju, jer je u školu došao u ružičastoj majici. Kasnije se ispostavilo da je ružičasta majica bila simbol podrške njegovoj bolesnoj majci koja je bolovala od karcinoma dojke.

Njegovi su prijatelji odlučili podignuti svoj glas protiv zlostavljača te su se u znak solidarnosti sutradan svi pojavili u ružičastim majicama i od tada je ružičasta majica postala simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja u školama. Posljednjih se nekoliko godina u Hrvatskoj također obilježava taj dan, glavni nositelj i začetnik ideje je Centar za edukaciju i prevenciju nasilja (CEPN).

I naša škola se je priključila tako što učiteljice Dona Prović, Nada Ivanković i pripravnica Anamaria Ivanović usmjeravale učenice sedmih razreda, koje pohađaju nastavu iz informatike, u izradi prigodnog panoa i obilježavanju Dana ružičastih majica, tj. Međunarodnog dana suzbijanja vršnjačkog nasilja.