Dan planeta Zemlje 22. 04.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.
"više" za galeriju radova

Danas se dan obilježava u cijelom svijetu, svake godine s posebnim fokusom, ali uvijek jednakim ciljem – razmišljanjem o i djelovanjem u smjeru smanjenja čovjekovog štetnog učinka na okoliš. Ovogodišnji slogan i cilj je "Restor Our Earth", odnosno "Obnovimo našu Zemlju".
Učenici osmih razreda naše škole su na satu likovne kulture kroz formu plakata pokušali ukazati na važnost ekologije i zaštite okoliša.

Radovi učenika pod vodstvom predmetne učiteljice Marije Čupić Sente

INFORMATIKA

Povodom Dana planete Zemlja, učenici su na Informatici, pod vodstvom predmetne učiteljice Done Prović, pogledali videolekcije i sudjelovali u prigodnim aktivnostima te na taj način obilježili ovaj Dan. Neki učenici su izrađivali edukativne plakate dok su se drugi odazvali zadatku recikliranja starih stvari i prenamijenili ih u nešto novo. Učenici 6.-ih razreda izrađivali su prezentacije, a neke od učeničkih radova možete vidjeti priložene ispod ove vijesti.

Jedna od aktivnosti bila je dio projekta Zelena akcija (ove godine obilježava 10 godina provedbe najveće okolišne volonterske kampanje u RH) u koju se je priključila i naša škola, a projekt nastavljamo početkom sljedeće školske godine (u sklopu svjetske kampanje čišćenja - World Cleanup Day, koja na isti dan okuplja čak 180 zemalja oko zajedničkog cilja), kada ćemo sudjelovati u čišćenju okoliša i jačanju svijesti o važnosti čistog okoliša. Aktivnost kojoj su se pridružili učenici na Dan planeta Zemlje bila je Digitalno čišćenje (u sklopu globalne akcije digitalnog čišćenja - Digital Cleanup, koju organizira Let's Do It World)… Brisali su se stari e-mailovi, neželjena pošta (spam), nepotrebni online dokumenti, nekorištene aplikacije i sl. Nismo sigurni kolika je točna količina obrisanih podataka u akciji digitalnog čišćenja, ali smo zato u svakom pogledu više informirani i aktivirani oko čišćenja.

Jeste li znali kako bi trebalo posaditi 1.6 bilijuna stabala samo kako bi se nadoknadilo onečišćenje koje uzrokuje spam pošta? Da se svaki dan u svijetu pošalje 300 bilijuna e-mailova, a kako jedan e-mail u prosjeku teži 230 kB, što je 7,4 Wh godišnje i da se brisanjem 30 e-mailova štedi 222 Wh (ekvivalent niskoenergetske žarulje od 9 Wh uključene cijeli jedan dan)? Digitalni otpad stvara digitalno zagađenje koje nastavlja trošiti energiju čak i kada smo to zaboravili, a nalazi se u sigurnosnim kopijama na poslužiteljima (serverima) koje koristimo za usluge u oblaku. Godišnje internet i povezani sustavi proizvedu 900 000 000 tona CO2, a neke studije procjenjuju da će internetska mreža za 10 godina potrošiti 20% ukupne svjetske energije. Zato je vrlo važno osvijestiti online navike i smanjiti svoj digitalni otisak, a na taj način smanjujemo potrošnju energije i čistimo našu Zemlju i od digitalnog otpada.

Čuvajmo našu planetu jer ona je naš jedini dom!

objavio: Administrator   datum: 22. 4. 2021.

Dan planeta Zemlje 22. 04.

"više" za galeriju radova

Radovi učenika pod vodstvom predmetne učiteljice Marije Čupić Sente

INFORMATIKA

Čuvajmo našu planetu jer ona je naš jedini dom!

objavio: Administrator   datum: 22. 4. 2021.