Mobilnost u Turskoj u sklopu Erasmus +

Ovogodišnje Dane Erasmusa školski tim projekta Smart Waste Management for Smarter Cluster Schools obilježio je nezaboravnom učeničkom razmjenom u nekadašnjoj prijestolnici triju velikih carstava.

Od 10. – 14. listopada učiteljice (Marina Burđelez i Božana Radaljac) i pet učenica (Lea Herceg, Stella Jovica, Brigita Marinović, Iva i Mira Bule) boravile su u Istanbulu (Turska) u sklopu Erasmus + projekta Smart Waste Management for Smarter Cluster Schools. Tema mobilnosti bila je Utjecaj tehnologije na recikliranje otpada. Prvi dan protekao je upoznavanjem i predstavljanjem grupa i partnerskih škola, a učenici su predstavili svoju školu. Osim naše škole, u projektu su sudjelovale i četiri druge škole iz Turske, Grčke, Litve i Rumunjske

Učenici su se raznovrsnim aktivnostima  educirali o načinu na koji tehnologija utječe na recikliranje otpada; u kreativnim radionicama izrađivali su edukativne materijale od recikliranog otpada (igračke, logičke igre na igraćim pločama kojima se razvija memorija, posude s biljkama). Idući dan posjetili su DIA Istanbul (reciklažno dvorište) u kojem se od otpada izrađuje dizajnerski namještaj i ukrasni predmeti u čijoj izradi smo i sami sudjelovali. Treći dan su nam domaćini pored navedenih radionica pripremili  multikulturalni događaju prezentirajući nam svoj tradicionalni ples, narodnu glazbu, tradicionalnu tehniku crtanja po vodi, pripremu domaće hrane. Dan prije odlaska uživali smo u cjelodnevnoj  turističkoj turi (posjetili Sultanahmet, džamiju Aja Sofiju, Plavu džamiju).

Zanimljive priče našeg vodiča približile su nam bogatstvo i raznolikosti prožimanja različitih kultura i vjera na prostoru učestalih povijesnih previranja. Vožnja brodom kroz Bospor ipak nam je svima ostala u najljepšem sjećanju zbog predivnog pogleda na Istanbul s mora i nezaboravnog ručka između Europe i Azije, na mjestu gdje se susreću Mramorno i Crno more.

Zadnji dan smo napravili refleksiju cijelog tjedna sa zaključkom da ćemo naučene vještine sigurno prenijeti u svoje škole i lokalne zajednice.

objavio: Administrator   datum: 21. 10. 2022.

Mobilnost u Turskoj u sklopu Erasmus +

objavio: Administrator   datum: 21. 10. 2022.