Otvaranje izložbe učeničkih radova

Kad stihovi zazvone

I ove smo se godine rado uključili u program obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige u Narodnoj knjižnici Ploče. I bili smo na pravom mjestu u pravo vrijeme u mjesecu posvećenom knjizi i mladima.

Učenici 8.c razreda  sa svojom su predmetnom učiteljicom Marinom Burđelez otvorili Mjesec hrvatske knjige izložbom radova nastalih na radionici modeliranja gline i izradi keramičkih zvona „Ove ruke mogu sve“. Voditeljica Anamarija Bezak naučila nas je štošta o glini i dugotrajnom procesu izrade predmeta od keramike.

Pažljivim potezima na oblikovana zvona urezivali su stihove hrvatskih pjesnika i pjesnikinja koje im je ponudila učiteljica Marina. U stihovima su učenici prepoznavali misli, želje, strepnje… univerzalne poruke o mladosti. Dok su ruke urezivale stihove, razmjenjivale su se doživljaji te prepoznavala vlastita iskustva u pjesničkom izričaju.

Na otvaranju izložbe, iznenađeni rezultatima, učenici su prihvatili novi izazov. U radionici „Kad stihovi zazvone“ voditeljice Marine Burđelez učenici su razvijali vještinu snalaženja u knjižnici. Stihove koje su upisali u zvona, smjestili su u širi kontekst pripadajuće pjesme, pjesmi su našli naslov prema motivima; prepoznajući ponuđena obilježja, na kraju su otkrili i autore stihova. U užurbanoj, ali suradničkoj atmosferi svi su učenici uspješno izvršili zadatak.  U zadnjoj aktivnosti timovi su  osmišljavali  poetsku misao kojom će povezati simboliku zvona s potrebama mladih. Knjižničarki Teni i Vilmi bilo je teško odabrati pobjedničku misao jer su sve skupine uspješno povezale ove dvije radionice u završnoj aktivnosti.

1. SKUPINA  „Lirski kvartet“

Zvona zvone, zovu nas na nove izazove.

1. SKUPINA „Perso-cekavizacija“

Zvonjava me vraća u djetinjstvo.

Postaje glasnija, a slika djetinjstva jasnija.

Uživam u igri sjećanja.

1. SKUPINA „Katrenice“

Zvona poput mladih zvone iz znatiželje,

zvona poput mladih zvone iz ljutnje,

zvona poput mladih zvone zbog budućnost.

1. SKUPINA „Bezrimeni“

Kad ona zazvone, zvuk mladosti seže do nas.

To su jedinstvena, vječna zvona.

objavio: Administrator   datum: 27. 10. 2022.

Otvaranje izložbe učeničkih radova

Kad stihovi zazvone

1. SKUPINA  „Lirski kvartet“

Zvona zvone, zovu nas na nove izazove.

1. SKUPINA „Perso-cekavizacija“

Zvonjava me vraća u djetinjstvo.

Postaje glasnija, a slika djetinjstva jasnija.

Uživam u igri sjećanja.

1. SKUPINA „Katrenice“

Zvona poput mladih zvone iz znatiželje,

zvona poput mladih zvone iz ljutnje,

zvona poput mladih zvone zbog budućnost.

1. SKUPINA „Bezrimeni“

Kad ona zazvone, zvuk mladosti seže do nas.

To su jedinstvena, vječna zvona.

objavio: Administrator   datum: 27. 10. 2022.