Rezultati 1. kola Croatian Makers lige

Na prvom kolu natjecanja u edukacijskoj robotici (Croatian Makers liga) sudjelovalo je više od 2200 natjecatelja iz gotovo 480 natjecateljskih ekipa, a na natjecanju su po prvi put sudjelovali i učenici naše škole te ostvarili 2. i 3. mjesto u regiji.

Nakon provedenog projekta digitalne pismenosti STEM Revolucija - ProMikro (koji i dalje uspješno provodimo, a u kojem je svoj djeci 6. razreda omogućeno učenje programiranja pomoću micro:bitova) te uključenja u projekt robotike Umjetna inteligencija u STEM edukaciji, koje je omogućio IRIM (Institut za razvoj i inovativnost mladih), prijavili smo se na još jedan njihov projekt: Croatian Makers liga – natjecanje iz robotike. Svu potrebnu opremu za natjecanje osigurao je IRIM, čija je misija edukacijama, donacijama i drugim aktivnostima potaknuti djecu da steknu STEM kompetencije kako bi postali ravnopravni građani 21. stoljeća.

Za uspješno rješavanje zadatka, učenici su programirali robota da samostalno pronalazi i prati liniju, koristi RGB diode, reproducira melodiju i samostalno vozi koristeći svoje motore. Natjecanje se odvijalo „online“, na način da su natjecatelji rješavali zadatke, a mentori su snimali vožnje robota i upload-ali prema pravilima natjecanja. Tema ovog kola bila je morski svijet, u kojem su sudionici programirali robota da plovi prema lokaciji s koje zaranja u morsku dubinu. Robot je trebao „ploviti“ između stijena te uočavati prepreke u obliku svjetionika i obližnjih otoka. Ovaj zadatak je nastavak pretkola u kojem je robot stigao na plažu pa krenuo na isplovljavanje i istraživanje morskog svijeta.

Učenici su se više puta tjedno nalazili i vrijedno rješavali te isprobavali program, pod vodstvom njihove mentorice - učiteljice informatike Done Prović. U pretkolu (koje ne ulazi u ukupno bodovanje) su učenici naše škole u mlađoj dobnoj skupini (5. razred) ostvarili 2. mjesto, a učenici starije dobne skupine (6. – 8. razred) 3. mjesto u regiji, dok je u 1. kolu starija skupina osvojila 2. mjesto, a mlađa skupina 3. mjesto u regiji. Čestitamo učenicima i njihovoj mentorici na ostvarenim rezultatima i želimo im puno uspjeha na budućim natjecanjima!

objavio: Administrator   datum: 23. 12. 2022.

Rezultati 1. kola Croatian Makers lige

objavio: Administrator   datum: 23. 12. 2022.