Svjetski dan kazališta za djecu i mlade u 5.a

Svjetski dan kazališta za djecu i mlade počeo se obilježavati od 2001. godine, a od 2012. godine koristi se slogan „Povedite dijete u kazalište”. Kako to u manjim sredinama ne ide bez prethodne organizacije i prijeđenih kilometara, pobrinuli smo se da kazalište dođe k nama.

Nakon interpretacije Puškinove Bajke o ribaru i ribici učenici 5.a s predmetnom učiteljicom Marinom Burđelez razvijali su ideju kako bi jednostavnu radnju bajke mogli prikazati na sceni.

Lako su uočili likove, predlagali kao bi riješili pitanje  scenografije i koju bi glazbenu podlogu koristili kako bi prikazali osjećaje likova i promjene na moru. Izradi kazališta u kutiji cipela, prethodilo je stvaralačko prepričavanje bajke, aktivnost u kojoj su učenici dobili slobodu promijeniti bar jednu pojedinost po svojoj želji. Izvodeći  predstave, bili su i lutkari, i glumci, i pripovjedači, i scenografi, i ton majstori i pravi improvizatori. I tako je kazalište došlo k nama, u učionicu 5.a. U jednom satu mijenjali smo uloge gledatelji – glumci, glumci -gledatelji, puno pljeskali, još se više približili snažnoj umjetničkoj poruci bajke i ostvarili želju da svi budemo aktivni sudionici u stvaranju naše male kazališne priče.

objavio: Administrator   datum: 20. 3. 2024.

Svjetski dan kazališta za djecu i mlade u 5.a

objavio: Administrator   datum: 20. 3. 2024.

Ukupno: 832018