Sat kodiranja u Europskom tjednu programiranja

Autor: Administrator , 27. 10. 2020.

Učenici Informatike prošli tjedan su obilježili Europski tjedan programiranja tako što su se upoznali sa svijetom programiranja na njima zanimljiv način - kroz igru... U satu kodiranja sudjeluju milijuni učenika i nastavnika u preko 180 zemalja, a prošle godine je diljem Europe organizirano preko 70 tisuća događaja. Ove godine projekt se obilježavao od 10. do 25. listopada, u kojem je sudjelovala i naša škola.

Europski tjedan programiranja društvena je inicijativa čiji je cilj na zabavan i angažirajući način svima približiti programiranje i digitalnu pismenost. Glavna je zamisao učiniti programiranje transparentnijim, demistificirati povezane vještine i okupiti sve motivirane u zajedničkom učenju.

Sate kodiranja učenicima je održala učiteljica mentorica informatike Dona Prović, mag. ing. comp. i otkrila im svijet programiranja kroz igre prilagođene njihovom uzrastu, u kojima se upravlja i pokreće uporabom blokova naredbi (Minecraft, StarWars, Frozen, Run Marco i dr.), a upoznali su se i s osnovama programskog jezika Scratch. Učenici viših razreda su razvijali logičko i računalno razmišljanje upoznavanjem osnovnih načela programiranja pomoću micro:bita i mBot robota, koji su ih oduševili svojim mogućnostima.

Svi učenici su vrlo rado sudjelovali u satu kodiranja i javljali se kako bi samostalno riješili postavljene zadatke. Sat kodiranja je "proletio", u veselom ozračju i natjecateljskom duhu, a oni najbolji na kraju su dobili i zaslužene potvrde sudjelovanja (certifikate)... yes smiley