Digitalna predstava „Abeceda interneta“

Učenici sedmih razreda su 9. 2. jedan školski sat proveli gledajući besplatnu interaktivnu digitalnu predstavu „Abeceda interneta“ s ciljem edukacije učenika o odgovornom ponašanju u virtualnom svijetu. U ovom projektu sudjeluju naši poznati glumci Ana Vilenica („Kud puklo da puklo“, „Dolina sunca“, „Dnevnik plavuše“ itd.) i Tomislav Krstanović („Kud puklo da puklo“, „Naša mala klinika“, „Zlatni dvori“ itd.) u suradnji s A1 Hrvatska i Centrom za sigurniji internet.

Prvotno je edukativna predstava „Abeceda interneta“ prikazivana uživo za vrijeme trajanja sata razredne zajednice u školama diljem Hrvatske, ali je zbog epidemioloških mjera, zahvaljujući Ministarstvu kulture i medija, izvedba digitalizirana i postala hibrid online predstava koja se sastoji od snimljenog dijela i uživo razgovora s učenicima te je na taj način omogućena široj publici, tj. svim školama koje pokažu interes za održavanje predstave.

Anu Vilenicu je njen devetogodišnji sin inspirirao za ovaj projekt širenja medijske pismenosti među djecom te je sudjelovala u izradi projekta zajedno sa svojim kolegom Tomislavom Krstanovićem, s kojim je i ranije surađivala u nekoliko projekata. Naša učiteljica informatike Dona Prović ju je kontaktirala i dogovorili su virtualni susret s učenicima sedmih razreda. Na predstavi je trebala sudjelovati i naša školska psihologinja, ali nažalost nije mogla prisustvovati.

Učenici su pogledali pet duhovitih videozapisa o kratkoj povijesti interneta, lažnim vijestima, krađi identiteta, elektroničkom nasilju itd., a nakon svakog videoklipa su u panel-razgovoru s glumcima pričali o odgovornom ponašanju i problemima u virtualnom svijetu. Na početku videopoziva su učenici bili malo stidljivi, ali su se uz naše drage i vesele glumce otvorili i pozitivno reagirali na predstavu.

Na kraju su učenike obavijestili da se u vezi bilo kakvog problema koji dožive na internetu trebaju obratiti roditeljima, učiteljima ili pedagogu, a učenici su zapisali da se u slučaju nasilja preko interneta mogu obratiti za podršku na besplatnu i anonimnu liniju Centra za sigurniji internet: 0800 606 606.

Glumci su zahvalili na suradnji, za kraj su od učenika dobili veliki pljesak, a učenici su kasnije komentirali kako im je bilo zanimljivo i pitali je li oni glume u nekim TV-serijama koje oni gledaju. Ovakav pristup je učinkovit kod djece i učenici su se sami javljali za riječ te govorili o vlastitim iskustvima. Zahvaljujemo našim glumcima na ovom hvalevrijednom projektu i želimo im puno uspjeha u daljnjem radu!

objavio: Administrator   datum: 11. 2. 2022.