Obilježavanje važnih datuma

Prošli tjedan su se u sklopu projekta „Škola zdravog i sigurnog života“ provodile edukacije vezane uz obilježavanje važnih datuma i tako su učenici svaki dan obilježili drugi datum prigodnim aktivnostima.

Učenici 8. razreda obilježili su 28. 2. Međunarodni dan rijetkih bolesti tako što su pogledali nekoliko službenih videozapisa, onih na kojima poznate osobe govore o osvješćivanju o rijetkim bolestima, a na kraju su pogledali flashmob koji je održan prošle godine na Cvjetnom trgu u Zagrebu povodom Međunarodnog dana rijetkih bolesti #VidimTe. Pričali su o broju ljudi s rijetkim bolestima, njihovim iskustvima i životima te kako često uzimamo „zdravo za gotovo“ nešto tako važno kao što je zdravlje.

Petaši su 1. 3. obilježili Dan nulte stope diskriminacije razgovorom o vrstama diskriminacija, prihvaćanju različitosti… kako nitko nikada ne bi trebao biti diskriminiran na osnovu spola, dobi, jezika, vjere, boje kože, invaliditeta ili bilo koje druge osobine. Priču su upotpunili s par kratkih animiranih filmova koji progovaraju o istoj temi te potom raspravljali o viđenom, a na kraju odgovarali na kviz u kojem su pitanja bila veza uz temu diskriminacije.

Učenici 7. razreda su 2. 3. govorili o Hrvatskom dan nepušenja (Dan bez duhanskog dima), pročitali su objave Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i šokirali se činjenicama o broju smrtnih slučajeva za koje je odgovoran duhan, o sastojcima koji se nalaze u jednoj cigareti i koje sve posljedice izaziva - kako na aktivne tako i na pasivne pušače. Razgovarali su o štetnim utjecajima duhanskog dima i koliko šteti zdravlju djece te o ovisnosti koju stvaraju cigarete, a zatim su gledali prezentaciju i videoklipove o navedenoj temi pa nakon viđenog rekli da će odmah kada dođu kući reći roditeljima ili djedu ili baki o brojnim lošim stranama duhanskog dima, pokazati im videozapise i da njima za ljubav pokušaju prestati s tom opasnom navikom.

U četvrtak 3. 3. bio je Svjetski dan sluha i Svjetski dan divljih vrsta pa su četvrtaši pričali o objema temama, gledali su više videozapisa, nabrajali ugrožene životinje i raspravljali na koji način se ljudi odnose prema njima i kako su postale ugrožene, poslušali su i plesali uz pjesmu o divljim životinjama… Govorili su o uzrocima gubitka sluha, kako gubitak sluha utječe na život i kako ljudi sa slabijim sluhom trebaju aktivno sudjelovati u životu te na koji način bi im se trebali prilagoditi da nas bolje razumiju. Učenicima je od svega bila najzanimljivija aplikacija provjere sluha i više puta su htjeli ponoviti provjeru svog sluha te su zaključili da svi čuju jako dobro, iako nekim učenicima to nije bilo dovoljno pa su se uvjeravali kako čuju i one zvukove koje čuju samo psi i mačke.

Učenici 6. razreda su 4. 3. obilježili Svjetski dan debljine upoznajući se s činjenicom o tome kako debljina narušava zdravlje i utječe na život, o brojnosti pretilih ljudi u nas i u svijetu, razlozima zbog čega postanu pretili kao i o mnogim predrasudama, njihovom načinu života kroz borbu s debljinom... Najviše interesa su pokazali za video koji prikazuje kako šećer utječe na mozak i na koji način stvara ovisnost, o količini šećera koji se nalazi u gaziranim pićima te kako izgleda soda kada se prokuha. Većina učenika se zgrozila kada su vidjeli što ostane nakon što se prokuha Cola, a više njih je reklo da rijetko (na rođendanima) piju gazirana pića, dok više njih nekoliko mjeseci uopće ne piju gazirana pića.

Učenici 5. razreda su 8. 3. obilježili Dan žena na način da su saznali kada se i zbog čega počeo obilježavati Dan žena, a zatim su pogledali više videozapisa i pričali o viđenom... Najzanimljiviji im je bio video u kojem su djeca imala zadatak skupljati loptice, a potom su bili nagrađeni za uspješno odrađen zadatak, iako ne na isti način te su uvidjeli kako nije pravedno kada su za isti posao žene manje plaćene od muškaraca, a danas još ima poslova u kojem se rad ne vrednuje jednako.

Važne datume je s učenicima od 4. do 8. razreda obilježila učiteljica informatike Dona Prović. Učenici su kroz ove kratke i zanimljive aktivnosti više saznali o navedenim danima te se dodatno informirali o važnim temama koje progovaraju i zagovaraju zdraviji, sigurniji, ravnopravniji i sretniji život.

objavio: Administrator   datum: 9. 3. 2022.