Projekt „Škola zdravog i sigurnog života“

Ministarstvo znanosti i obrazovanja je objavilo Poziv za financiranje preventivnih projekata osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2021./2022. te je na temelju prijave na Poziv i stručne procjene Povjerenstva financiralo projekte.

Sredstva za ovu namjenu osigurana su u Državnome proračunu Republike Hrvatske za 2021. godinu i projekcije za 2022. i 2023. godinu, a preventivni projekti su financirani u ukupnome iznosu od 1.156.600,00 kuna te se raspoređuju na ukupno 110 osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova. I naša je škola prijavila preventivni projekt „Škola zdravog i sigurnog života“ te je ušla među 110 odabranih škola, za čiju smo realizaciju dobili 10.000 kn. Projekt su prijavili učiteljica informatike Dona Prović, školska psihologinja Nataša Palac i školski knjižničar Mario Bebek.

Sredstva prijavljenog Projekta će se iskoristiti za potreban pribor, edukacije te ostale potrošne materijale, a nakon izvršenja se Ministarstvu podnosi financijsko i pisano izvješće o provedbi projekta. Učitelji uključeni u projekt su već završili osnovnu razinu edukativnog programa PoMoZi Da (Zdravstvena pismenost u području mentalnoga zdravlja djece i mladih) i prijavili su se za sudjelovanje na trodnevnoj edukaciji napredne razine edukativnog programa kako bi postali 3P (Pristupi, Potakni, Podrži) mentori.

Projekt će se provoditi do kraja školske 2021./2022. godine kroz edukativna predavanja, radionice, filmove, praktične radove, ankete itd. za učenike 4. – 8. razreda o temama vezanim za razvoj pozitivne slike o sebi, prehrani i vježbanju, prevenciju nasilja i ovisnosti… kroz razvijanje svijesti o zdravlju i sigurnosti, jačanje tolerancije i empatije te poticanje društvenog i emocionalnog razvoja.

Već smo se dotakli dosta bitnih tema i odradili brojne aktivnosti kroz edukativne radionice o recikliranju u Pučkom učilištu Ploče (u organizaciji EPK „Periska“ Ploče i predstavnika Grada), akciju Zelena čistka povodom Cleanup Day-a, Međunarodni filmski festival KIKI tijekom Dječjeg tjedna, Europski mjesec kibernetičke sigurnosti, Festival prava djece, financijsko opismenjavanje kroz projekt Učim s Gospodinom Finom, a u planu nam je pisanje prijedloga Povelje o nenasilju, istraživanje uz anketu „Dva dana bez ekrana“, obilježiti Dan sigurnijeg interneta, Dane medijske pismenosti...

Nastavljamo dalje s predavanjima i radionicama kroz obilježavanje važnih dana i razvijanje svijesti o važnosti zdravog života, sa željom i nadom da će naši učenici nadograditi svoje znanje, a uz to razvijati stvaralaštvo i kritičko mišljenje te naučiti važne kompetencije koje će im pomoći u procesu cjeloživotnog učenja i aktivnog, sigurnog, zdravog te ispunjenog života.

objavio: Administrator   datum: 2. 12. 2021.