Akcija Zelena čistka 2022.

Naša škola je i ove godine sudjelovala u organizaciji i provedbi akcije čišćenja u sklopu nacionalne kampanje Zelena čistka, čiji je koordinator Udruga Žmergo, dok su odgojno-obrazovne institucije  organizatori akcija.

Akciju čišćenja smo planirali održati u sklopu World Cleanup Day-a, ali smo je odgodili zbog vremenskih uvjeta i drugih obaveza pa je održana prošli tjedan, a usput smo obilježili i Međunarodni dan pješačenja (15. 10.).

Akciji se odazvalo preko trideset učenika naše škole, a provedbu su organizirale učiteljica geografije Monika Bušurelo, učiteljica informatike Dona Prović i učiteljica razredne nastave Nada Ivanković. Popunjavanjem obrasca smo prijavili našu školu za sudjelovanje u akciji, a nakon provedene akcije podnijeli ispunjeni izvještaj s rezultatima čišćenja.

Polazak je bio kod Doma kulture, gdje smo se stepenicama spustili do Hotela Bebić, obišli šetnicu i plažu sve do naše škole te potom produžili do kružnog toka i na kraju se rastali kod škole.

Učenici su se rado odazvali ovoj akciji, tijekom koje smo šetali i boravili u prirodi, a usput čistili naš okoliš. Najviše smo pronašli komunalnog otpada, ponešto građevinskog otpada i guma… Najveći dio smeća se sastojao od plastičnih i staklenih boca, konzervi, guma i komada odjeće, a pronašli smo i plastičnu gajbu, stari prometni znak i prozor.

Svi su se jako trudili što više očistiti okoliš, javljali što su sve pronašli i tražili dodatne vrećice za pronađeni otpad. Učenici su izjavili da ne mogu vjerovati koliko ima smeća, što sve ljudi bacaju, a jedan učenik je izjavio da nikada nije bio tako sretan kada vidi smeće i učini dobro djelo kupeći ga.

Učenici su iskazali želju za češćim sudjelovanjem u ovakvim akcijama, jer boravimo na svježem zraku, družimo se, a i radimo nešto dobro za naš okoliš, naš grad te čišću i zeleniju planetu Zemlju.

objavio: Administrator   datum: 17. 10. 2022.