Svjetski dan čišćenja 2023.

Naša škola je sudjelovala na još jednom Svjetskom danu čišćenja, koji se obilježio u cijelom Svijetu ovu subotu, 16. rujna 2023. godine. Zainteresirani učenici naše škole probudili su se rano ujutro ovu subotu s ciljem sudjelovanja u globalnoj, ekološkoj akciji.

Okupili smo se u 8 sati kod Doma Kulture Ploče, spustili stepenicama prema hotelu Tolero, prešli šetnicu do gradske plaže, gdje smo se zaustavili kako bismo sudjelovali u još jednom projektu. Naime, molekularni biolog i aktivist iz Portugala, koji je vidio da organiziramo akcije čišćenja u našem okruženju, poslao nam je poziv da sudjelujemo u dodatnom projektu koji fotografijom umjetničke kreacije skupljenog smeća podiže svijest o zagađenju okoliša i potrebi očuvanja našeg planeta. Ovo je prvo održavanje ovakvog projekta s ciljem prikupljanja fotografija iz svake zemlje Svijeta kako bi ukazali na rastući globalni problem onečišćenja.

Od smeća skupljenog putem napravili smo umjetničko djelo koje prikazuje svjetionik okružen morem smeća. I tako smo prijavili, poslali fotografiju i sudjelovali kao partner u ekološkom projektu što jača suradništvo i ekološku svijest, a sve to kroz druženje i zabavu. Najbolja fotografija dobiva nagradu, ali nije bitna nagrada već činiti dobro za isti cilj. Tako na zabavan i kreativan način radimo na podizanju svijesti o važnosti očuvanja okoliša i problemu onečišćenja, a ujedinjen Svijet radi za bolju budućnost pa smo se zato rado odazvali ovom projektu.

Aktivnost su organizirale i provele učiteljice Dona Prović, Monika Bušurelo, Nada Ivanković i Andrea Jakelić Glavor, a ovim putem se želimo zahvaliti Gradu Ploče na donaciji rukavica, vrećica i vode za piće. Učenici su bili jako vrijedni i pokušali skupiti svaki komadić smeća što su našli putem pa ih se trebalo zaustavljati da se, zbog svoje sigurnosti, ne zavlače u rupe i grmove. Nismo se nadali da ćemo skupiti toliko smeća, obzirom da smo i prijašnjih godina provodili akcije čišćenja na području u okolici škole, ali nažalost svake godine se ponovno pronađe veća količina odbačenog otpada. Akciju čišćenja smo nastavili uz plažu do škole, oko školskog igrališta, a tu smo aktivnost i završili obzirom da je već postalo prilično vruće. Učenici su, iako umorni od posla i vrućine, bili ponosni i zadovoljni što smo svi skupa radili na dobrobiti našeg planeta Zemlja. Čuvajmo naš jedini dom!

objavio: Administrator   datum: 18. 9. 2023.