Održan 15. Festival prava djece

Festival prava djece u organizaciji Udruge za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator, održao se u nekoliko gradova u Hrvatskoj i online od 11. listopada do 15. studenog 2023. godine. Središnja tema ovogodišnjeg Festivala bila je Pravo je vrijeme za slobodno vrijeme! Na Festivalu je sudjelovalo više od 34 000 učenika iz cijele Hrvatske, koji su osim projekcije filmova, radionica, okruglog stola, stekli uvid u filmsko stvaralaštvo svoje generacije.

Festival prava djece promiče dječje stvaralaštvo, filmsku umjetnost, dječja prava i inkluziju, uz prihvaćanje različitosti, a održava se u Hrvatskoj putem online kanala. Osnovna namjena je uključiti što više učenika u obilježavanje Festivala prava djece, kroz gledanje poučnih filmova prilagođenih njihovu uzrastu te provođenje radionica i raspravljanje sa svojim vršnjacima o viđenom i doživljenom.

Učenici od 5. do 8. razreda koji pohađaju nastavu Informatike imali su priliku pogledati neke od uradaka osnovnoškolskih filmskih družina i klubova diljem Hrvatske, koji su snimili filmove što progovaraju o njima važnim, bliskim i poznatim temama. Kratkometražni filmovi iz kategorije Dječje stvaralaštvo birani su iz programa 61. Revije hrvatskog filmskog stvaralaštva djece, manifestacije koju organizira Hrvatski filmski savez, a učenici su imali priliku pogledati neke od sljedećih filmova:

Animirani film Čaj za dvoje prikazuje djevojku koja putem kroz šumu pomaže životinjama i dovodi sa sobom na čaj kod prijatelja.

Edukativni dokumentarni film Dobro je znati donosi kratku priču o osnovama filmskog jezika.

Animirani film Invazija smeća govori o smeću koje se jednog dana odlučilo boriti za svoja prava.

Igrani film Kad učiteljica ode na tri minute prikazuje razred koji se pokušava dogovoriti oko snimanja filma.

U dokumentarnom filmu Nismo znali za Hrvatsku upoznajemo troje Ukrajinaca, novih učenika u školi u Čakovcu.

TV reportaža Start za inkluziju prikazuje Olimpijski dan održan u osnovnoj školi u Karlovcu.

Dokumentarni film Trčanje prenosi misli autorice filma, koji potiče na promišljanje ne samo o trčanju, važnosti sporta, već i o životu općenito.

Dokumentarni film Najbolji prijatelj promiče udomljavanje pasa, a predstavili su i svoje udomljene ljubimce te ispričali tople priče o ovim četveronožnim prijateljima.

Učenici su filmove pogledali s učiteljicom informatike Donom Prović i školskom psihologinjom Natašom Palac, zatim su pričali o svojim dojmovima, komentirali filmove, a na kraju ispunili kratki online obrazac.

objavio: Administrator   datum: 15. 11. 2023.