Dan sjećanja na holokaust

U našoj je školi raznim aktivnostima obilježen Dan sjećanja na holokaust. Učenici osmih razreda tijekom siječnja čitaju lektiru „Dnevnik Anne Frank“ koja im približava težak način života jedne djevojčice tijekom Drugoga svjetskog rata. Njezini dnevnički zapisi i ostali događaji o holokaustu inspiracija su za brojne filmove. Učenici su na portalu „Vrti svoj film“ gledali „Val“, film inspiriran događajem iz 1967. godine kada je jedan profesor proveo eksperiment kojim je svojim učenicima želio demonstrirati način kako se stvara kult i upravlja masama. Sve više mladih pridružilo se pokretu koji je nazvan „Val“ i koji podsjeća na crnu njemačku povijest tridesetih i četrdesetih godina 20. stoljeća. Nakon gledanja učenici su analizirali događaje i komentirali film.

Film „Val“ ima sličnosti s holokaustom. Profesor Wenger pokrenuo je eksperiment s namjerom educiranja učenika o autokraciji, no nije se nadao da će izmaknuti kontroli. Mnoge ideologije u svjetskoj povijesti obećavale su da će poboljšati živote ljudi, ali su ih ugrozili. „Val“ je u početku ujedinio učenike jednoga razreda i nije ugrožavao nikoga, ali neki su ga shvatili preozbiljno i počeli provoditi nasilje nad onima koji mu se nisu pridružili. Holokaust i ostale strašne zločine protiv čovječanstva ne smijemo zaboraviti, moramo se pobrinuti da se takvo što nikada ne ponovi.

Ivana Batinović, 8.b

Radnja filma „Val“ i uloga profesora Wengera asocira nas na njemački nacizam. Dok sam gledao film, primijetio sam sličnosti onoga što znam o Hitleru s postupcima profesora Wengera koji motivira učenike na određeno ponašanje, osmišljavanje simbola i pozdrava.

Petar Bušurelo, 8.b

O holokaustu sam čula u medijima, ali sam više o tome naučila u školi. Ovaj film nam poručuje da se i danas lako može razviti diktatura. Važno je učiti o povijesnim događajima kao što je ovaj da se takvo što više ne bi ponovilo

Nika Grgurinović, 8.b

„Val“ je poučan film koji je inspiriran holokaustom. Profesor Wenger pokazao je svojim učenicima što je diktatura i dokazao da je itekako moguća u današnje vrijeme. Eksperiment je imao tragične posljedice koje se ne mogu zaboraviti i ne smiju ponoviti, čemu nas i uči ovaj film.

Iva Maria Plećaš, 8.a

Ovaj film iz 2008. godine povezan je s razdobljem Drugoga svjetskoga rata. Profesor Wenger pokušao je svoje učenike educirati o tome razdoblju stvarajući posebnu skupinu kojom su učenici ubrzo postali opčinjeni. Iako su prvenstveno stvorili skupinu kako bi svi postali jednaki, kasnije su odbacivali sve koji se nisu slagali s njihovom ideologijom. Prestali su tek nakon nekoliko tragičnih događaja kojima završava radnja filma.

Lana Pacaj, 8.a

objavio: Administrator   datum: 30. 1. 2024.

Ukupno: 832037