PREDSTAVA „RASPUCAVANJE“ – OBILJEŽAVANJE DANA RUŽIČASTIH MAJICA

Dan ružičastih majici, poznat i kao Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, obilježava se s ciljem podizanja svijesti o problemu vršnjačkog nasilja i promicanja kulture nenasilja i tolerancije među mladima posljednje srijede u veljači.

Ideja za ovaj dan potekla je iz Kanade 2007. godine, nakon što su dva srednjoškolca, David Shepherd i Travis Price, pokrenuli kampanju u znak podrške svom školskom kolegi koji je bio maltretiran zbog nošenja ružičaste majice. Kako bi pokazali solidarnost, David i Travis su potaknuli svoje vršnjake da obuku ružičaste majice, stvarajući time snažan vizualni pokret protiv vršnjačkog nasilja.

Dan ružičastih majica obično se obilježava posljednje srijede u veljači, a događaji i aktivnosti usmjereni su na edukaciju mladih o važnosti poštovanja različitosti, značaju empatije i potrebi za stvaranjem sigurnog okruženja u kojem svi mogu rasti i razvijati se bez straha od nasilja. Škole, organizacije i pojedinci diljem svijeta sudjeluju u ovom događaju noseći ružičaste majice i organizirajući radionice, predavanja i druge aktivnosti koje promiču poruku tolerancije i uključivosti.

Obilježavanjem Dana ružičastih majica, šalje se snažna poruka o važnosti solidarnosti, prihvaćanja i aktivnog zalaganja za stvaranje boljeg i sigurnijeg društva. Kroz zajedničke napore i kontinuiranu edukaciju, moguće je izgraditi okruženje u kojem svako dijete može osjećati sigurnost i poštovanje, a vršnjačko nasilje postaje stvar prošlosti.

Učenici od 5. do 8. razreda su danas gledali predstavu „Raspucavanje“ te tako obilježili ovaj dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Predstava “Raspucavanje” u produkciji Kazališta Lutonjica Toporko je odobrena i financirana od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja, a partner projekta je Hrvatski nogometni savez.

“Raspucavanje” govori o tri školarca kroz čiju se stvarnost reflektiraju brojne opterećujuće činjenice u današnjem hrvatskom multikulturalnom društvu. Izlaz iz svih problema je u zajedništvu koje nam na najbolji način pokazuju igrači naše nogometne reprezentacije oslonjeni upravo na veličanstvenu utakmicu Hrvatske i Brazila u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva 2022. godine u Dohi.

Tog petka, 9. prosinca 2022. čak 89,86 posto upaljenih TV prijemnika gledalo je triler raspucavanja jedanaesteraca između Hrvatske i Brazila. Tri dječaka - jedan Slovenac, jedan Rom i jedno “živo” dijete bogatih roditelja  - Borna, Aleš i Kemal - glavni junaci predstave, u popodnevnoj smjeni svoje škole nisu smjela gledati tu veliku pobjedu jer su bila u kazni. Jedan mentos bombon i jedna boca gaziranog pića bili su dovoljni razlog da ih učiteljica toga dana pošalje u prostoriju gdje nema TV-a, a istodobno im oduzme i mobitele. Tijekom kazne se bore s načinom kako barem osluškivati tijek utakmice, te u prvi plan iskaču teme međuvršnjačkog nasilja, rasne i spolne diskriminacije i drugih problema koje se sve češće ogledaju u našem društvu.

Tri dječaka identificiraju se kroz predstavu s velikanima vlastitog odrastanja, tj. našim nogometašima i kroz njihov uzor i njihovo zajedništvo stvaraju svoju nerazdvojivost, međusobni odnos i pomirenje. Postaju bolje i plemenitije osobe, spremnije za život koji je pred njima.

Režiju i scenarij predstave potpisuje poznati dugogodišnji kazališni djelatnik Vid Balog, a u predstavi Bornu, Aleša i Kemala glume Jakov Jozić, Jan Novosel i Roko Raguž. Održane su dvije predstave u Domu kulture te se zahvaljujemo Pučkom otvorenom učilištu na ustupanju istoga, a svaka predstava je trajala jedan školski sat.

objavio: Administrator   datum: 28. 2. 2024.

Ukupno: 832030