NACIONALNI ISPITI ZA OSME RAZREDE – 11 .- 27. OŽUJKA

- Učenici ulaze u učionicu u 8:30 sati i svoje osobne stvari uključujući mobitele i sve druge elektroničke uređaje (npr. pametni satovi), koje treba ugasiti, odlažu na predviđeno mjesto. Sa sobom uzimaju samo kemijsku olovku koja piše plavom ili crnom bojom te ostali dopušteni pribor za pisanje ispita koji se provodi.

- Učenici s teškoćama koji se školuju uz podršku pomoćnika u nastavi / stručno komunikacijskog posrednika pristupaju nacionalnomu ispitu uz podršku pomoćnika u nastavi / stručno komunikacijskog posrednika.

- Učenik donosi vlastitu kemijsku olovku kojom se piše plavom ili crnom bojom koja se ne može brisati i dopušteni pribor (grafitnu olovku za skiciranje i konstruiranje te geometrijski pribor: šestar i dva trokuta ili jedan trokut i ravnalo). Svi su drugi predmeti na stolu (džepno računalo, gumica, pernica, korektor i ostalo) zabranjeni.

- Učenici s teškoćama koji se školuju prema redovitome programu uz prilagodbu sadržaja mogu se iznimno koristiti džepnim računalom.

-Upotreba džepnog računala dopuštena je i za učenike koji se školuju prema redovitome programu uz individualizirane postupke sa specifičnim teškoćama računanja (diskalkulijom, akalkulijom) kojima je i inače na nastavi dopuštena upotreba džepnog računala.

- Učenici sjedaju na ona mjesta na kojima se nalazi njihovo ime i prezime, nakon čega dežurni učitelj učenicima dijeli vrećice s ispitnim materijalom i list s naljepnicama na kojima je ime i prezime učenika i pripadajući barkodovi. Na stolu se smiju nalaziti samo ispitni materijali, list s naljepnicama, kemijske olovke i dopušteni pribor.

- U 8:45 voditelj ispitivanja čita upute. Ispit započinje u 9:00 sati.

- Učenici se trebaju potruditi napisati ispite što bolje mogu jer Nacionalni ispiti imaju svrhu i cilj. U slučaju ometanja voditelja, dežurnog učitelja i drugih učenika pri pisanju Nacionalnih ispita, učeniku će biti izrečena pedagoška mjera. U slučaju da učenik ne želi pisati ispit ili ga „završi“ u vrlo kratkom vremenu, može napustiti zgradu škole samo uz pratnju roditelja

- Ako učenik zakasni nakon što su ostali učenici već započeli s rješavanjem, voditelj ispitivanja uručuje učeniku ispitni materijal te ga ukratko i tiho upućuje u način njegove uporabe, nakon čega učenik može krenuti s rješavanjem ispita.

- Učenici koji kasne više od 15 minuta nakon što su ostali učenici počeli s rješavanjem ne bi trebali pristupiti ispitivanju budući da neće imati dovoljno vremena za rješavanje ispita. (Osim za prvi strani jezik  - budući da ispiti iz stranog jezika počinju ispitom slušanja u 9:00 sati, učenici nakon toga vremena ne bi trebali ulaziti u ispitnu prostoriju za vrijeme ispita slušanja jer bi na takav način ometali ostale učenike u slušanju zvučnih zapisa.  U slučaju da učenik nije pristupio ispitu slušanja, a pristupa ispitu čitanja, dežurni ga učitelj uvodi u ispitnu prostoriju po završetku ispita slušanja i upućuje u daljnje pisanje ispita.

- Preporuka je da učenici ne napuštaju ispitnu prostoriju osim ako to nije prijeko potrebno. U tom slučaju dežurni učitelj prati učenika izvan učionice.

- Izostanak učenika na dan pisanja nacionalnih ispita potrebno je opravdati kao i svaki drugi izostanak s nastave.

- Nije moguće naknadno pisanje nacionalnih ispita.

- Nije moguće pisanje nacionalnih ispita izvan matične školske ustanove.

- Škola ne bi trebala organizirati druge aktivnosti u dane pisanja nacionalnih ispita, osobito ako bi izostajali svi učenici razrednog odjela.

- Odlazak učenika na ranije planirano putovanje u okviru Erasmusa ili nekog drugog projekta ili sudjelovanje na natjecanju u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje smatra se opravdanim izostankom.

- Pisanje nacionalnog ispita iz pojedinog predmeta bilježi se u e-Dnevnik kao nastava tog predmeta.

- Učenici na dan pisanja nacionalnog ispita trebaju imati najmanje tri nastavna sata uključujući i vrijeme pisanja nacionalnog ispita.

- Učenici taj dan ne bi trebali imati druge pisane ili usmene provjere.

- Odlazak učenika na ranije planirano putovanje u okviru Erasmusa ili nekog drugog projekta- - Na dan kada se piše Hrvatski jezik nemaju redovne nastave, a ostale dane imaju nastavu po rasporedu – nakon Engleskog jezika 5. i 6. sat, nakon ostalih predmeta 4., 5. i 6. sat

- Nakon završetka pisanja, učenici osmih razreda uzimaju svoj obrok koji će ih čekati na ulazu u školu, a za vrijeme ispita iz Hrvatskog jezika će „marendu“ imati u pauzi između dva dijela ispita.

- Sva tri tjedna pisanja Nacionalnih ispita za osme razrede nastava će biti u jutarnjoj smjeni za učenike od 5.-8. razreda, a za učenike od 1.-4. poslijepodne

- U dane kada se pišu Nacionalni ispiti, nema kabinetske nastave osim za Likovnu i Tehničku kulturu. Osmi razredi pišu Nacionalne ispite u dvjema određenim učionicama, a ostali razredi bit će raspoređeni na srednjem i prvom katu (na vratima učionica će biti naznačeno gdje je koji razred)

- U dane kada se ne pišu Nacionalni ispiti, nastava će se odvijati u kabinetskom obliku po uobičajenom rasporedu

- Ostali učenici su dužni paziti na neometanje učenika osmih razreda u vrijeme trajanja Nacionalnih ispita ( za vrijeme malih odmora, nastave i prolaska u navedene kabinete)

- Učenici osmih razreda nemaju prvi sat u dane kada imaju Nacionalne ispite i u školi trebaju biti u 8.30 sati.

Ravnateljica: Tihana Pažin

objavio: Administrator   datum: 8. 3. 2024.

Ukupno: 832037