Sati hrvatskog jezika u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje

Danas završava Mjesec hrvatskoga jezika. I ove godine bili smo sudionici Dana otvorenih vrata Instituta. Predmetna učiteljica Ivana Pudar Pećar uključila je svoje učenike na način da svaki razred uživo sudjeluje u jednom predavanju ili radionici.

"Mala škola terminologije" probudila je zanimanje za riječi kod učenika 8.a razreda. Predavanje i radionicu održala je dr. sc. Ana Ostroški Anić.

Nakon predavanja učenici osnovnih i srednjih škola sudjelovali su u igranju Kahoot kviza u kojem je pobijedila naša Nina Šiljeg. Nakon kviza naš Roko Vištica uspješno je predvodio igru "Articulate" i objašnjavao zadane pojmove pokazujući vještinu spretnosti u usmenom izražavanju i brzom pronalaženju ispravnih izraza.

8.c slušao je dr. sc. Marijanu Horvat i dr. sc. Kristiana Lewisa na temu "Judita Marka Marulića". 8.b razred sudjelovao je u predavanju dr. sc. Lane Hudeček koja je govorila o anglizmima u hrvatskom jeziku. Istaknula je kako se jezik mijenja i u tome nema ništa loše. Nisu nužno loše ni posuđenice i tuđice koje ulaze u naš jezik. Međutim, trebamo znati u kojoj ih situaciji i u kolikoj mjeru upotrebljavati. Usmjerila je pažnju na korištenje Institutove stranice "Bolje je hrvatski" gdje se nude hrvatske varijante brojnih anglizama.

"Jezik društvenih mreža" tema je koju je učenicima 7.a razreda nastojao približiti prof. Lobel Filipić. Govorio je o uporabi emotikona u komunikaciji, o odnosu slike i teksta i načinima stvaranja konteksta.

Nakon predavanja učiteljica Ivana održala je radionicu "Jezik digitalnog doba" gdje su učenici pokušavali prenositi poruku samo uporabom emotikona. Učenici su zaključili da emotikonima i skraćenicama ne mogu prenijeti potpunu i jasnu obavijest te da standardni jezik i dalje trebaju učiti i usavršavati radi uspješne komunikacije.

objavio: Administrator   datum: 18. 3. 2022.

Sati hrvatskog jezika u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje

objavio: Administrator   datum: 18. 3. 2022.