Petodnevna mobilnost u Litvi - Recikliranje i cirkularna ekonomija

U okviru Erasmus + projekta „Smart Waste Management for Smarter Cluster Schools“ dvije učiteljice (Marina Burđelez i Ana Zmijarević) i 4 učenice (Nera Tomašević, Petra Scipioni, Laura Delić i Barbara Ostojić) gostovale su na mobilnosti koja se održala od 14. do 18. ožujka u gradu Marijampoléu u Litvi.

Tijekom pet dana mobilnosti organizirane su različite aktivnosti s teorijskom i praktičnom osnovom. Sadržaj, angažman predavača, nastavnika i ostalih sudionika pridonijeli su uspješnosti ove izvrsno organizirane mobilnosti. Učenici su o temi podučavani na različite načine u atmosferi zasnovanoj na suradnji, dobrom raspoloženju, želji za savladavanjem prepreka i zajedničkim pronalaženjem rješenja. Ključne riječi tjedna bile su: RECIKLIRANJE, PONOVNO KORIŠTENJE, SMANJENJE, POPRAVAK, PRENAMJENA, PROMIŠLJANJE, CIRKULARNA EKONOMIJI.

Učenici su prihvatili učenje kao ugodu i zabavu. Shvatili su da sve Erasmus aktivnosti provedene tijekom tjedna predstavljaju korisna iskustva, a interakcija s učenicima partnerskih zemalja razvija ih kao ravnopravne građane Europe i svijeta. S oduševljenjem su sudjelovali u svakodnevnom životu Litvanaca kako bi bolje upoznali i razumjeli njihovu kulturu i tradiciju. Djeca su osvijestila spoznaju da mogu pozitivno promijeniti svijet u kojem živimo ako prvo promijenimo sebe. Naučili su da u životu treba tražiti ravnotežu, cijeniti svoje vrijeme, svoje potrebe uskladiti s prirodom i njenim potrebama.  Razvijajući dobre navike, postajemo uzori, šaljemo poruku da smo svi odgovorni i da svi moramo pridonijeti globalnoj promjeni.

1. dan – Na putu – Warshava

2. dan

Predstavljamo tim, upoznajemo Marijampolé – zeleni grad, gradimo zemlju budućnosti, razgovaramo s predstavnicom tvrtke koja izrađuje čarape od reciklirane plastike.

3. dan

S predstavnicom najvećeg proizvođača hrane u Marijampoléu (Mantiga) razvijamo ideje za još zelenije poslovanje, istražujemo pojam cirkularne ekonomije pomoću scenarija poučavanja Ellen Macarthur Foundation. U radionici „Iz ničega u nešto“ razvijamo ideje kako različite stvari iz svakodnevnog života možemo korisno prenamijeniti.

4. dan

Izrađujemo različitih predmeta od recikliranog papira i plastike novom tehnikom, obilazimo izložbu radova učenika i učitelja Marijampolés Jono Totoraičio Progymnasium, pratimo predavanje o recikliranju u modi kako bismo samostalno izrađivali kreacije od iznošene odjeće, priređujemo modnu reviju i predstavljamo rezultate timskog rada.

U popodnevnim satima opuštamo se na seoskom gospodarstvu uz tradicionalnu litvanska večera i prezentaciju jela.

5. dan

„Hvala ti, moja Zemljo!

Sadimo i sijemo različitih biljaka koje su sudionici donijeli kao simbole svoje zemlje.

„Čujem i zaboravim. Vidim i sjetim se. Učinim i razumijem“

Izrađujemo kviz o stečenim znanjima. Svaki tim dobio je drugi digitalni alat za izradu kviza. Uslijedilo je natjecanje timova i skupljanje bodova.

Interkulturalna večernja zabava puna pjesme, plesa i igara zorno nam je približila kulturu i tradiciju naših domaćina.

6. dan

Svi su timovi predstavili ključ za promjenu loše navike korištenja plastičnih vrećica. Izradili smo oblak riječi dojmova, doživljaja i znanja stečenih na mobilnosti u Litvi.

7. dan – Na putu – Beč

objavio: Administrator   datum: 23. 3. 2022.

Petodnevna mobilnost u Litvi - Recikliranje i cirkularna ekonomija

1. dan – Na putu – Warshava

2. dan

3. dan

4. dan

5. dan

„Hvala ti, moja Zemljo!

„Čujem i zaboravim. Vidim i sjetim se. Učinim i razumijem“

6. dan

7. dan – Na putu – Beč

objavio: Administrator   datum: 23. 3. 2022.