Beyond the limits with learning - stručna edukacija učitelja u Poljskoj

U okviru Erasmus+ projekta "Beyond the limits with learning" u poljskom gradiću Kurowu, od 12. do 17. rujna 2022., odvijala se posljednja projektna mobilnost - stručna edukacija učitelja. Hrvatski tim činile su predmetne učiteljice Ivana Pudar Pećar (školska voditeljica projekta), Maja Šakić i Adriana Kostanić Burić te školska psihologinja Nataša Palac. Tema mobilnosti bila je "Učenje u prirodi".

Bogatim programom dobrodošlice u školi domaćina prikazana je raznolikost poljskog folklora, kulture i tradicije. Sudionici su na plesnoj radionici imali priliku naučiti osnovne korake poljske poloneze. Zatim su se upoznali s poljskim jezikom te su se, nakon radionice, mogli uspješno predstaviti na jeziku domaćina. U popodnevnim satima upriličen je prijem kod gradonačelnika gdje su učenici zanimljivim izvedbama predstavili svoj kraj i brojne aktivnosti kojima se bave. U skladu s temom, većina narednih aktivnosti odvijala se u prirodi. U vrtnom centru u Kurowu, nakom obilaska impresivnog prostora, osmišljena je radionica gdje su sudionici izrađivali personalizirane cvjetne aranžmane.Sljedeći dan organiziran je posjet Varšavi, obilazak stare gradske jezgre (Starowka), posjet Botaničkom vrtu Sveučilišta u Varšavi i najvećem europskom vrtu na krovu sveučilišne knjižnice. Sudionici su proučavali karakteristike različitih vrsta vrtova, a poseban doživljaj bilo je druženje s pitomim vjevericama ("bašama"). U gradu Lublinu, u sklopu obilježavanja Festivala znanosti, organizirana je radionica o razvoju pismenosti "1000 godina prije tipkovnice". U sjećanju će sigurno ostati grad Kazimierz Dolny, važno poljsko turističko središte prepuno povijesnih spomenika. Potpunom ugođaju tog povijesnog grada doprinijela je noćna šetnja s bakljama. Puławy je gradić u kojem su sudionici upoznali djelovanje poljske princeze Izabele Czartoryske, istaknute ličnosti poljskog prosvjetiteljstva. Vidjeli su najstariji poljski muzej i repliku Hrama Veste. Zadnji dan bio je posvećen evaluacijskim aktivnostima projekta u cijelosti. Druženje je završeno podjelom certifikata uz glazbu uživo i tradicionalnu poljsku hranu. Šećer na kraju bila je radionica o neobičnom načinu izrade "ščipke", tradicionalnog poljskog slatkiša.

Ova mobilnost dokazala je da je priroda najbolja učionica. Osim što boravak u prirodi smiruje i ublažava stres, potiče samodisciplinu, povećava tjelesnu aktivnost i kondiciju, potiče samomotivaciju i pomaže uživanju u učenju. Sudionici su se uvjerili da priroda stvara mirnije, tiše i sigurnije okruženje za učenje; potiče suradnju i topliju komunikaciju, a pruža i više kreativnih i istraživačkih oblika učenja.

Vjerujemo da će u budućnosti i naš obrazovni sustav uključivati više terenske nastave i boravka u prirodi radi dobrobiti i učenika i učitelja.

Projektne aktivnosti sufinancirane su iz sredstava Europske unije, iz programa Erasmus+.

objavio: Administrator   datum: 22. 9. 2022.

Beyond the limits with learning - stručna edukacija učitelja u Poljskoj

objavio: Administrator   datum: 22. 9. 2022.