Rječnik
Prikaži sve izraze koji započinju slovom:
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 70 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Potraži izraz:

Izraz Opis
Account

Mrežno ime korisnika, identitet korisnika. Slovobrojčani niz zaštićen lozinkom, koje se daje korisniku kad preko telefonske mreže pristupa sustavu.

Address

Svakoj web stranici na Internetu se dodjeljuje jedinstvena prepoznatljiva adresa. Adresu prepoznajemo i kao URL (Uniformed Resoure Locator).

ADSL

(Asymmetric Digital Subscriber Loop) Standard za prijenos videopodataka telefonskom linijom (bakrene žice); razvijen u američkim telefonskim tvrtkama kao rezultat natjecanja s tvrtkama za prijenos kabelske televizije za prevlast na tržištu telefonskih i televizijskih usluga; omogućuje prijenos podataka brzinama od 1,544 Mbps do 8,448 Mbps.

Archive

Arhiva - Velika datoteka, najčešće kompresirana (sažeta), koja sadrži više manjih datoteka u sebi. Format arhive je najčešće ZIP, TAR, ARJ, LZH, UC2.

ASCII

(American Standard Code for Information Interchange), američki standardni kod za razmjenu informacija. Svakom znaku se pridjeljuje šesterobitni, sedmerobitni ili osmerobitni kod, ovisno o željenom opsegu ASCII koda.

At - @

at, at sign, commercial at, monkey… Znak kojem je u ACSII tablici pridružen broj 64; primjenjuje se u pisanju adresa elektroničke pošte tako što odjeljuje ime korisnika od domene na kojoj ima otvoren korisnički racun.

Attachments

Dodaci, prilozi... Multimedijalne datoteke koje su dodane, “prikopčane” E-mailu; mogu biti tekstualne, grafičke, zvučne, video, proračunske tablice, baze podataka ili čak čitave aplikacije, programi.

AVI

Standard video kompresije razvijen od strane Microsoft Windowsa. Video klipovi na World Wide Webu su najčešće dostupni u Avi i QuickTime formatu.