Rječnik
Prikaži sve izraze koji započinju slovom:
A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 70 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Potraži izraz:

Izraz Opis
FAQ

Često postavljana pitanja: (Frequently Asked Questions) Lista najčešće postavljanih pitanja (i odgovora na njih) koji pokrivaju sve vrste tema koje se mogu naći u World Wide Webu. Dozvoljava korisniku da ispita ono na što je već netko drugi dobio odgovor.

FDDI

(Fibre Distributed Data Interface) je standard za prijenos datoteka preko kabela s optičkim vlaknima pri brzini oko 100 milijuna bps.

Filename extension

Kratica oznake datoteke: Obično tri ili četiri slovne oznake na kraju imena datoteke, odijeljene točkom i označava tip datoteke. U uporabi ih je na stotine i novi se svakodnevno smišljaju. Primjeri su: .txt (tekstualna datoteka), .gif (Grapgic Interchange Format).

Firewall

Osigurava tvrtkinu ili organizacijsku unutrašnju mrežu od neovlaštenih vanjskih pristupa (najčešće Internet “hackera”, zlonamjernih korisnika Interneta).

Font

Skup znakova i simbola koji se od drugih takvih skupova ne razlikuje značenjem znakova od kojih se sastoji, već prema težini, izgledu i veličini izraženoj tipografskim točkama.

Form

Obrazac: Određeni pretraživači podržavaju elektroničke obrasce za popunjavanje. Obrazac na web stranici mogu popuniti korisnici iz cijelog svijeta i poslati ga elektronski na određenu domenu.

Frame

Okvir, paket u sloju veze podataka koji se sastoji od zaglavlja i ostalih informacija potrebnih za prijenos podataka. U HTML-u frame predstavlja dio zaslona (screen) na kojem se predočuju podaci.

Freeware

Softver koji je dozvoljeno, uz autorsku dozvolu, besplatno dijeliti, ali često uz određene uvjete (na primjer, softver se ne moče preinačiti, itd).

FTP

(File Transfer Protocol) jedan od glavnih načina na koji se datoteke prebacuju preko Interneta. FTP stranica je ona, koju daje neka određena tvrtka ili organizacija, kao spremište za sve vrste datoteka koju korisnici mogu skidati.